Zodpovědnost za svůj život & očista těla a mysli

Zodpovědnost za svůj život & očista těla a mysli

Přiznávám, nenacházíme se v lehké situaci. Zároveň ale je jen na nás, jestli kolem sebe budeme mít „bublinu“ strachu a stresu, anebo se obklopíme něčím, co nás inspiruje a uklidňuje. Čekají nás týdny, které máme trávit doma. Co se během tohoto času zaměřit na očistu vlastního těla a mysli?

Zodpovědnost

Inspiraci na tento článek mám v hlavě již delší dobu. První impuls přišel, když jsem chystala jídlo pro štěně. Snažím se, aby štěně mělo zdravoua vyváženou stravu a následně se často sama odbydu něčím rychlým, co je hned hotové a nedá to práci (ne vždy, ale často to tak je). V tu chvíli jsem se zarazila. Hned naskočily tyto myšlenky: Co dělám, když přijede návštěva? Uvařím něco dobrého… Proč to nedělám i pro sebe? Je to moc pracné? Proč se staráme o blaho našich milovaných a často přehlížíme sami sebe? Co děláme pro sebe abychom zůstali zdraví? Jak se snažíme být mimo rizikovou skupinu?

Velkým slovem pro mne je v těchto dnech: Zodpovědnost. Ano, určitě je důležitá zodpovědnost k druhým (nosit respirátory tam, kde je to potřeba apod.), ale ruku na srdce – staráme se zodpovědně i sami o sebe?

Co děláte sami pro sebe abyste měli zdravé tělo a zdravou mysl? Sama za sebe mohu říci, že mám na čem pracovat. Pojďme se spolu podívat na témata očisty těla a mysli, a také jak nám v tom všem mohou pomoci drahé kameny. Určitě je více způsobů očisty těla a mysli, uvádím zde však ty způsoby, se kterými mám vlastní zkušenost.

Očista těla

  • Strava aneb jsme to, co jíme – rozhodně stojí za to podívat se (mírně kritickým okem) na náš klasický jídelníček. Pomáhá mi napsání plánu jídelníčku na zhruba další dva dny. Nejen že pak nemám okamžiky, kdy přijdu k lednici a přemýšlím: „Co si to dám k jídlu?“ ale hlavně i vařím méně, protože to mám předem naplánované a ušetřím čas.
  • Půsty – jsou rozhodně skvělým způsobem očisty. Pokud ale máte nějaký zdravotní problém, poraďte se nejprve se svým lékaře. Hodně se mi osvědčil jednodenní půst, který se dá zvládnout celkem v pohodě. Určitě ale doporučuji se na půst předem „vyladit“ v hlavě (popř. i upravit stravu den předtím), pokud se to dané ráno rozhodnete, že si dáte půst, tak už je to pro psychiku složitější. Ano, jsou i delší půsty, pro začátek je ale určitě lepší zkusit jen jednodenní.
  • Očista střev – jednou za čas je určitě ideální i vyčistit střeva, opět je lepší to konzultovat se svým lékařem, dá se udělat hydrocolon terapie (výplach střev) na specializovaných pracovištích, anebo existují i domácí klystýry. Více se dočtete v knize IQ střev, kterou zmiňuji v Knižním koutku, a také doporučuji knihu Zdravá střeva od autorů: Justin a Erica Sonnenburg.
  • Pití vody a čaje – více se k pití vody rozepisuji na následující stránce v souvislosti s kameny… I pití čaje může očista pro organismus, zde se mi hodně osvědčily bylinkové čaje Everest Ayurveda.

  • Omezení sacharidů a cukrů – tento bod je pro mne asi nejsložitější, cukr je totiž snad úplně všude. Hodně se mi osvědčilo domácí pečení – pokud mám chuť na něco sladkého, tak si to taky sama musím upéct. Vím tak přesně kolik surovin dávám a cukr jde regulovat snáze, než když si něco koupíme. 

Očista mysli

  • Umění zpomalit – máte-li pocit, že je toho na vás moc, zkuste se zastavit. Doslova. Zastavit se při tom, co právě děláte a jen dýchejte a vnímejte co se děje. 
  • Meditace – meditaci nemusíte považovat za něco složitého, zkuste klidně jen na pár vteřin a postupem času meditaci prodlužovat. Meditaci můžete zkoušet v sedu, ve stoje, v chůzi a vleže. Zkuste meditovat i při nějaké činnosti, je to skvělé např. u mytí nádobí 🙂
  • Spojení těla a mysli – na toto je skvělé praktikovat jógu, ale hodně pomáhají i procházky venku v přírodě.

Navazující článek se zaměřuje na to, jak nám mohou pomoci drahé kameny s očistou těla a mysli. Článek najdete na tomto odkazu (otevře se v novém okně) 🕉

Pokud máte zájem o nějaký drahý kámen, podívejte se na náš eshop na tomto odkazu  🙏🏼

Zdroje: obrázky – vlastní a www.pixabay.com.

Napsat komentář

Close Menu