Knižní okénko: Proč spíme

Knižní okénko: Proč spíme

Kniha „Proč spíme“ odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou.

Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví.

Stručný popis knihy

Autorem knihy je profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který tam vede spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science), kde od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život.

Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci.

Proč spíme

Autor: Matthew Walker

Nakladatel: Jan Melvil Publishing

Rok vydání: 2018

Počet stran: 416

Tato kniha je skvělá ke čtení před spaním, často se mi stane, že během čtení usnu 🙂  Autorovi to ale nevadí, naopak. Jak sám uvádí, na začátku jeho knihy, spánek je provázaný s pamětí, proto bere jako poctu, že čtenář čte jeho knihu před spaním, čímž si upevní v paměti informace předkládané v knize.

„Kdysi jsem míval rčení, že spánek je společně se stravou a cvičením třetím pilířem zdraví. Změnil jsem názor. Spánek je základ, na něm stojí zbylé dva pilíře.“

– Matthew Walker –

Zdroje: Matthew Walker; www.databazeknih.cz.

Napsat komentář

Close Menu