Toulky krajem: Naučnou stezkou za jizerskohorskou gorilou

Toulky krajem: Naučnou stezkou za jizerskohorskou gorilou

Prázdninové toulky nás zavedou za jizerskohorskou gorilou a na Skalní hrad. Začátek trasy je z parkoviště v Oldřichovském sedle (start lze však upravit, pokud pojedete do Oldřichova vlakem, trasa prochází kolem vlakové zastávky). Z Oldřichovského sedla se vydáme po zelené naučné stezce vzhůru po schodech. Nenechte se odradit, začátek trasy je nejtěžší, pak už to bude zvlněné 🙂 Během výstupu na nás vykoukne skála ve tvaru gorily. Pokračujeme po cestě dál a potkáme krásný Skalní hrad – mohutné skalisko, na kterém byl ve 14. století založen skalní hrádek sloužící k hlídání obchodní stezky přes hory.

Jizerskohorská gorila

Pokračujeme po cestě dál a potkáme krásný Skalní hrad – mohutné skalisko, na kterém byl ve 14. století založen skalní hrádek sloužící k hlídání obchodní stezky přes hory. Na Skalní hrad vedou schody ve skále, člověk se tam musí obratně vyšplhat (dětem se asi bude muset trochu pomoci), ale zatímco jsem přemýšlela, jak tam vyleze naše čtyřnohá Róza, ta sama moc nepřemýšlela během pár vteřin na nás koukala shora. Ze Skalního hradu pokračujeme k rozcestí Hřebenový buk a odtud už dolů po modré značce a zpět do Oldřichovského sedla. Budete-li si chtít výlet prodloužit, pak doporučuji i druhou stranu z Oldřichovského sedla – na Poledník a Štolpišské vodopády, popř. i Viničnou cestou do Hejnic. Občerstvit se můžete v Oldřichovském sedle v Hausmance U Kozy.

Přejeme vám krásný výlet ❤

Trasu najdete na tomto odkazu 

Kde se občerstvit?

Jaké jsou naše nejoblíbenější občerstvovačky v okolí?

 • Hausmanka U Kozy – půjdete-li navrhovanou trasou, najdete tuto Hausmanku strategicky umístěnou přímo u parkoviště 🙂

Zajímavé akce v okolí

Máme pro vás seznam zajímavých akcí v okolí Oldřichova v Hájích, přičemž některé akce jste již viděli v minulém čísle časopisu. Přidali jsme však i nové zajímavé akce v okolí.

 • 6. srpna – Hejnic pro Hejnice, koncert v klášterní zahradě v Hejnicích. Vystoupí: Swingtet Frýdlant, Lee Davidson & Otto Hejnic Band, Divadýlko Petry Benešové, Ukrajinský kontrabasista Taras Voloshchu. Více zde.
 • 6. srpna – 30. září – kulturní festival Frýdlantsko Franze Kafky, více na stránkách.  
 • 11. srpna – koncert Croche Dedans – Zahrada u Kostela Krista Spasitele, Vrchlického 945, Frýdlant.
 • 13. – 20. srpna – Letní jazzová dílna Karla Velebného – celý týden budou Frýdlant rozeznívat jazzové harmonie. V průběhu dílny zahrají lektoři 16. srpna na nádvoří frýdlantské radnice seniorům a ve středu 17. srpna se uskuteční na zámeckém nádvoří lektorský koncert. Více na tomto odkazu. 
 • 13. srpna – Mariánská letní slavnost – v rámci akce Hudební léto v kostele, kostel Horní Řasnice. Více zde.  
 • 15. srpna – promítání filmu Jizerské hory. Letní kino Frýdlant. Tento film vřele doporučujeme, ideální (nejen) pro milovníky Jizerek…
 • 20. srpna – Minkovický silák – sportovní soutěže pro malé i velké. Kunratice u Frýdlantu. Info zde
 • 20. srpna – Kunratická kosa – soutěž v sečení trávy kosou!  Koná se
  v Kunraticích u Frýdlantu, na louce za domem č. 3. Info zde.
 • 3. září – Oldřichovský hudební festival, Ekocentrum v Oldřichově v Hájích. Více na tomto odkazu. 
 • 17. září – Dobrodružná plavba – dobrodružný a zábavný pochod plný her pro děti, rodiče i prarodiče. Frýdlant, dětské hřiště u ZŠ Purkyňova. Více zde
 • 24. září – koncert Ondřeje Muchy – v rámci akce Hudební léto v kostele, kostel Horní Řasnice. Více zde

Zdroje: www.mesto-frydlant.cz; www.pixabay.com.

Napsat komentář

Close Menu