Potlačené emoce jako potenciál transformace

Potlačené emoce jako potenciál transformace

Takový ten pocit vnitřního napětí… Pak se stane zdánlivá maličkost, vztek vás ovládne a zpětně se sami ani nepoznáváte. Znáte to? Jestli ano, tak nezoufejte. Je to celkem běžný stav tzv. přeplněného kyblíčku.

Kyblík plný stresu a potlačených emocí

Podívejme se na stresové situace a potlačené emoce s metaforou kyblíku. Představte si kyblík, kde je každá taková stresová událost nebo potlačená emoce nějaké množství vody (pro tuto metaforu se často používají… ehm, exkrementy! Ale hezky nám poslouží i voda). Pokud máme možnost čas od času kyblíček upustit, tak je to skvělé.

Pokud ne, kyblíček se plní dál a dál a nás nakonec naštve i zdánlivě nevinná prkotina. Zpětně si pak říkáte, že jste reagovali až moc podrážděně. Nebo třeba vůbec nechápete, jak vás taková “blbost” mohla naštvat. Často za tím může být “jen” přeplněný kyblíček, kdy toho stresu a potlačených emocí na nás už bylo až příliš. Je zapotřebí kyblík čas od času „upustit“.

Jak na to? Každý si musí najít svou činnost, která pomáhá. Uvedu sem alespoň některé, které mi pomáhají: jóga, meditace, procházka v přírodě (velmi pomáhá i zakřičení si v přírodě – zde však pozor na lidi poblíž, je lepší být při této aktivitě o samotě 🙂), podívání se na tu danou situaci
z pohledu druhé osoby apod.

Na vyjádření emocí je pak skvělé přeměnit případný vztek nebo hněv do tvůrčí činnosti. I kdyby to mělo být „jen“ čmárání na papír, uleví se vám a nebudete mít po chvilce špatný pocit jako když např. roztřískáte oblíbený hrneček. Podíváme se na devět kamenů, které nám mohou být našimi pomocníky k vyjádření a zpracování emocí. 

9 kamenů, které pomáhají vyjádřit emoce

Ametyst

Ametyst nám pomáhá zpracovávat hněv, zlost, strach a probouzí v nás dobrotu a láskyplnou moudrost. Jeho energie nás učí k posílení vůle, odhodlání a odvahy s lehkým srdcem a myslí opustit staré návyky, představy a emoce a nahradit je lepšími.

Avanturín

Zelený třpyt avanturínu prozáří každý problém, rozkládá negativní emoce a s nimi úzce spojené negativní pocity, které zase přímo ovlivní i naše jednání.

Celestin

Tento kámen nám pomáhá se uklidnit, nacházíme-li se v přílišném stresu. Také dokáže „zchladit“ příliš žhavé emoce. Pomáhá při řešení konfliktů a napravuje pošramocené vztahy.  Učí svého majitele moudrosti a otevření se novým zkušenostem. Pomáhá při řešení složitých otázek. Navozuje maximální harmonii.

Fluorit

Fluorit nás učí přijímat náročné emoce. Jeho zelená energie umožňuje prožívat srdcem, fialová energie umožňuje prožívat duchem, modrá energie pomáhá smířit se s vlastní myslí a žlutá energie přiživuje odvahu a sebevědomí nutné k překonání problematických pocitů.

Chryzokol

Chryzokol je skvělý kámen pro meditaci, při které nám pomáhá se soustředit, zklidnit nepokojné srdce a roztěkané myšlenky, vyrovnat emoce a ochránit duševní mír. Také umí zmírnit náš neklid, vtíravé pocity, provinění, které často stojí našemu psychickému uvolnění v cestě. Učí nás čistotě mysli, trpělivosti, toleranci a nadhledu v krizových situacích.

Jadeit

Jadeit podporuje láskyplné emoce, s kterými se stáváme vůči svému okolí chápajícími a ohleduplnějšími. Jemné vibrace vysokých frekvencí zeleného jadeitu uvádějí celý náš organismus do harmonické jednoty. V citovém životě přináší mír a harmonii, tichou radost z prostých věcí, která vzlíná z hloubi naší duše.

Karneol

Tento kámen umožňuje lépe se vypořádat s minulými emocemi a pocity, přijmout je a jít dál. Jakožto kámen činu a posunu v životě nám karneol pomůže, když nás brzdí citový blok. Karneol je vhodný nástroj pro vyjádření emocí skrze umění, hudbu, psaní nebo jiný tvůrčí ventil. Bude nám připomínat, že tvůrčím činnostem máte věnovat dostatek času a zároveň nám dodá odvahu se do toho pustit.

Nefrit

Nefrit nás vede po cestě harmonie, vyrovnaností a vnitřního míru. V psychické oblasti zabraňuje agresivním sklonům a tlumí přepjaté emoce. 

Tygří oko

Tygří oko nám pomáhá zvládnout emoce v době rozjitřených citů a podporuje jasnou mysl. Posiluje naší vůli a koncentraci, tiší nervy, zahání černé myšlenky a pocit beznaděje. Tygří oko je skvělým společníkem, když se snažíte zůstat uzemnění a soustředit se na své cíle či sny a možnosti jejich dosažení.

Více informací o kamenech najdete nejen v našem kamenném krámku, ale i na eshopu na tomto odkazu 🕉

Zdroje: Josef Pavel Kreperát, Skrytá moc drahých kamenů; Margaret Ann Lembo, Základní kniha krystalů, minerálů a drahých kamenů; www.pixabay.com.

Napsat komentář

Close Menu