Tradiční ájurvédská medicína

Tradiční ájurvédská medicína

Ájurvéda, v doslovném překladu „nauka o životě,“ představuje nejstarší celistvý lékařský systém o zásadách zdravého způsobu života. Vznik tohoto učení spadá do starodávného období indických posvátných písem (véd), které vznikly jako výsledek vnitřního poznání osvícených mudrců (ršijů). První nejstarší dochovaný spis o ájurvédském lékařství, Charaka Samhita, pochází již z 1. stol. n. l.

Ájurvédské lékařství

Ájurvéda představuje celostní a jednoduchou formu léčebného přístupus cílem lépe porozumět sobě samým. Snaží se proniknout k jádru problému a odhalit skutečnou příčinu či samotný zárodek onemocnění, ať už je jeho původ v nesprávné výživě, životních návycích, dědičném zatížení, negativním myšlení nebo emocionální či energetické nerovnováze. Nabízí nám tak pohled do širších vazeb a souvislostí, které utvářejí a ovlivňují náš psychický a fyzický stav.

Ájurvédská praxe apeluje především na vědomou prevenci a zdravý životní styl, protože nemoci je vždy snazší léčit v jejich počátcích než v pokročilých stádiích, kdy již ve většině případů dochází k poškození tělesných tkání. Původ většiny nemocí je ze sedmdesáti procent skrytý v nesprávné životosprávě. Proto úspěch ájurvédské terapie závisí zejména na konzumaci správné stravy a také na naší ochotě změnit v každodenním životě některé dosavadní návyky a stereotypy, které mnohdy stojíu kořene našich zdravotních obtíží. Správný postoj, pevná vůle a odhodlání vyřešit svůj zdravotní problém jsou vždy začátkem úspěchu.

Ájurvédský přístup

Ájurvéda považuje člověka za neoddělitelný a vzájemně propojený komplex těla, vitální energie, mysli a duše. Nezaměřuje se na symptomatické projevy nemocí, ale především na jejich příčiny, které každé chorobě předcházejí. Symptom je chápán pouze jako upozornění či varování, že v organismu není něco v pořádku a je nutná náprava na hlubší úrovni. Ájurvéda se tak v souladu s principy zdravého životního stylu snaží obnovit v lidském těle přirozený stav harmonie, který se projevuje jako duševní a tělesné zdraví. Změnou každodenních stereotypů, správnou stravou a pravidelným užíváním bylin je možné úspěšně odstranit nejrůznější zdravotní obtíže a dlouhotrvající onemocnění, jako jsou například: kožní choroby, nemoci dýchacího ústrojí, poruchy zažívání, migrény, obezita, potíže spojené s krevním oběhem, gynekologické problémy, nemoci páteře, kloubů a svalů, nespavost, únava a stres.

Základní principy

Každý člověk se rodí s jedinečným poměrem biologických principů (dóš), tzn. váta, pitta a kapha (v tibetském pojetí vítr, žluč a hlen), které představují individuální genetický kód podílející se na utváření naší psychosomatické charakteristiky.

V průběhu života se potom z různých příčin jejich poměrné zastoupení odchyluje (vikrti) od původního vrozeného stavu (prakrti), což se poté odráží na naší psychické kondici a fyzickém zdraví. Duševní vědomí, myšlenky, emoce, mezilidské vztahy, strava, denní rytmus, životní styl, roční období a prostředí, ve kterém se pohybujeme, to vše ovlivňuje jejich vyváženost či nerovnováhu. Tyto tři základní principy života nemůžeme vnímat odděleně a nezávisle. Jejich funkce jsou společně provázány a vzájemně se doplňují. Znalost sídla a působení každé z dóš nám umožňuje správně rozpoznat jejich projevy ve smíšených konstitucích, které jsou nejčastějšími psychosomatickými typy.

Tři dóšy. Zdroj: www.everest-ayurveda.cz

Příčina nemoci

Zdraví je optimální stav harmonického fungování celého organismu. Představuje rovnováhu mezi třemi biologickými principy podle vrozeného individuálního stavu (váta, pitta, kapha), tělesnými tkáněmi a jejich funkcemi, smyslovými orgány, myslí a duševním vědomím. Lidský organismus nám poskytuje všechny potřebné odpovědi v podobě signálů, kterým člověk buď naslouchá či nikoliv. Každá emoce je biochemická odezva na určitý problém, který se ukrývá hlouběji pod povrchem.

Everest Ayurveda v nabídce Orientu Krystal

  • Dóšické ájurvédské čaje – směsi himálajských bylin příznivě působí na celkový tělesný stav a psychickou kondici podle konstituční charakteristiky a individuální kombinace třech biologických energií (dóš) váta, pitta, kapha.
  • Himalájské ájurvédské čaje – čaje z himálajských bylin se již po celá staletí používají k optimalizaci duševních a tělesných funkcí organismu. Jsou základem tradičního ájurvédského lékařství, které je používá v mnoha nejrůznějších kombinacích. Spoustu čajů už jsme na sobě vyzkoušeli a mohu jen potvrdit jejich velký přínos.
  • Relaxační ájurvédské čaje – tyto vyvážené tradiční směsi himálajských bylin pro okamžiky klidu a dobré pohody se v Tibetu, Nepálu a Bhútánu používají již po staletí k relaxaci, revitalizaci, povzbuzení a harmonizaci psychických a tělesných funkcí organismu.
  • Ájurvédské horké nápoje – ájurvédské horké nápoje jsou připravené z takzvaných „superfoods“, což jsou výjimečné přírodní produkty s vysokým obsahem živin, vitaminů, minerálů, enzymů a antioxidačních látek. Podporují imunitní systém, detoxikaci organismu, snižování cholesterolu a tělesné nadváhy. Omezují aktivitu volných radikálů a proces stárnutí tělesných tkání. Posilují ozdravné procesy v organismu a zvyšují odolnost vůči stresovým faktorům a nervovému vypětí.
  • Ájurvédský nutriční elixír – v nabídce máme Chyawanprash, což je nutriční bylinný džem a je v systému ájurvédského lékařství považován pro své revitalizační účinky za „elixír života“.
  • Ájurvédské ovocné plody – sluncem sušené ovocné plody jsou přírodním zdrojem antioxidantů, vitamínů a svěží energie. Působí příznivě na gastrointestinální zdraví, revitalizaci tělesných tkání a posílení imunitního systému.

Ájurvédské produkty najdete v kamenném krámku v Liberci i na našem eshopu na tomto odkazu 😊 

Zdroje: www.everest-ayurveda.cz.

Napsat komentář

Close Menu