Křížová čakra: Svádhišthána

Křížová čakra: Svádhišthána

Druhou čakrou, kterou si blíže popíšeme je čakra křížová (někdy také: sakrální). V sanskrtu je nazývána Svádhišthána, pojí se s ní slabika VAM a její název se dá přeložit jako: svá = já, adhišthána = sídlo. Neboli: “s požitkem prodlévat ve svém vlastním prostoru”.

Tato čakra se nachází v oblasti pánevního dna, podbřišku a ze zadní strany v oblasti křížové kosti. Témata spojená s křížovou čakrou souvisí s naší sexualitou a všemi tématy, jež se k sexualitě váží. V dnešní moderní kultuře s jejími zmatenými poselstvími a názory na lidskou sexualitu je druhá čakra místem, kde se lidé často cítí uzavřeni nebo kde se střetávají s emočními konflikty.

Druhá čakra je spojena také s tématy radosti a bolesti, dvou neodlučitelných společníků. Pokud neuznáme své právo na radost a příjemné pocity ve všech oblastech svého života, otevřeme se démonu druhé čakry – vině. Žijeme-li s pocitem, že si nezasluhujeme štěstí, jež prožíváme, radost velmi snadno nahradí démon viny.

Jestliže je podbřiškové centrum zablokované, objevují se vlastnosti, které brání rozvoji osobnosti jako jsou: lenost, pochyby, pomstychtivost a závist. Člověk může cítit bezdůvodné pocity viny a hledá uspokojení v sexu, jídle nebo materiálních věcech. Na fyzické úrovni se mohou objevit bolesti dolních zad, potíže se sexuální potencí nebo gynekologické a močové problémy.

Živlem Svádhišthána čakry je voda. Barva, která se k této čakře pojí je oranžová. Svádhišthána je spojena s přijetím životního pohybu a změny. Zatímco první čakra se týká hlavně nás samotných a osobní potřeby jistoty, druhá čakra už zahrnuje potřebu být s druhými. Afirmací Svádhišthána čakry je: “Mám právo cítit”.

Svádhišthána

V zobrazení svádhišthána čakry nalézáme lotosový květ s šesti okvětními plátky, které představují negativní vlastnosti, jež je nutné překonat. Jsou to hněv, nenávist, žárlivost, krutost, žádostivost a pýcha.

V symbolu čakry je také stříbřitý půlměsíc. Měsíc je odjakživa méně uchopitelný než zem. Má tajemný vliv na psychiku a tělo.

Zvířetem přiřazeným k této čakře je krokodýl. Představuje karmu, dřímající v podvědomí. Krokodýl je líný a netečný. Jakmile ho však něco přivede k činnosti, dovede rozvinout obrovskou rychlost a sílu a stane se velmi nebezpečným. Člověk také vzburcuje všechny své síly, když něco chce nebo když mu o něco jde. Jakmile však dosáhne čeho chtěl, často opět upadne do původní nečinnosti.

Křížová čakra

Svádhišthána, neboli křížová čakra, je zobrazována jako lotosový květ s šesti okvětními plátky. Barva, která se s touto čakrou pojí, je oranžová, barva radosti. Oranžová symbolizuje očistu, aktivitu, radost, naději, sebevědomí. Signalizuje také aktivizaci energie. Oranžová je barvou ranního svítání, naznačuje, jaké síly se v této čakře probudily, když se ji člověku podařilo zvládnout: radost, naděje, sebevědomí, činorodost. Oranžová představuje také zbarvení podzimu a večera, kdy se příroda ukládá ke spánku a vědomí se stahuje do sebe. Soustředěný vhled do této čakry přináší odpovědi na mnohé osudové otázky.

Zdroje: Biff Mithoefer, Jin jóga; www.yogatime.tv; www.joga.cz

Napsat komentář

Close Menu