Svoboda cestování aneb toulky naší zemí

Svoboda cestování aneb toulky naší zemí

Jsou prázdniny a možnost dovolené v cizí zemi se nám opět komplikuje… Bereme to jako narušení svobody, ale co když máme největší svobodu sami v sobě? Četli jste knihu Tulák po hvězdách od Jacka Londona? Je to vyprávění vězně Darrella Standinga, který je odsouzený k smrti, ale v samovazbě vzpomíná na své minulé životy a cestuje napříč staletími.

Panorama Libereckého kraje

Není tomu tak dávno, co cestování do jiných zemí nebylo samozřejmostí a všude nás obklopovaly hraniční kontroly. Zvykli jsme si, že můžeme letět na druhý konec světa a tam poznávat tamní kulturu. Ale známe tu naši? Máme prozkoumanou vlastní zemi?

Toulky naší zemí

Tímto článkem bych vás chtěla inspirovat k tomu, abyste místo dovolené v zahraničí prozkoumávali, co máme dostupné kolem nás. Níže najdete pár tipů, které vám mohou pomoci k plánování výletu po naší vlasti. 

Kudy z nudy

Pod názvem Kudy z nudy naleznete projekt České centrály cestovního ruchu (CzechTourism), jehož cílem je podpora domácího cestovního ruchu. Na stránkách www.kudyznudy.cz najdete nejen tipy na výlet, ale i kalendář akcí ve vybrané lokalitě. 

Stezka Českem

Lákají vás pěší poutě typu Pacific Crest trail nebo Svatojakubská pouť? A co si zkusit nejprve pěší pouť po České republice? Slyšeli jste už o Stezce Českem? Jedná se o 2000 km dlouhý přechod Česka, který si můžete rozdělit na Severní nebo Jižní stezku (viz obrázek níže). Rozvržení kilometrů samozřejmě záleží jen na vás, nemusíte to jít celé v kuse, ale třeba jen část cesty jako vícedenní výlet. Více najdete na www.stezkaceskem.cz.

Stezka Českem

Vrchařské koruny cyklistů

Vrchařské koruny jsou cykloturistické akce (nejen) pro cyklisty. Není to soutěž, ale spíše motivace pro pobyt v přírodě. Základní myšlenkou je zdolat předepsaný počet vrcholů v časovém rozmezí duben až listopad. Vrchařských korun je v ČR několik, pokud jste z Liberce a okolí, tak tady máme Vrchařskou korunu Severu ve dvou kategoriích: cyklistické a pěší vrcholy. Více na těchto stránkách: www.vksever.cz.

Horobraní

Na procházky do přírody velmi doporučujeme naší oblíbenou aplikaci Horobraní. Základní verze je zdarma, plná verze za symbolickou částku. Objevování kopců v okolí dostane nový rozměr 😊 Více informací najdete zde: www.horobrani.cz.

Příhrazské skály

Přejeme vám všem, abyste našli svobodu sami v sobě a aby se vám dařilo prozkoumávat krásy, které máme na dosah 🙏🏼 V dalším pokračování článku se podíváme na kamenné talismany na cestování. Chcete-li se na kameny podívat rovnou, podívejte se na náš eshop na tomto odkazu 🕉

Zdroje: www.kudyznudy.cz; www.stezkaceskem.cz; www.vksever.cz; www.horobrani.cz.

Close Menu