Třetí čakrou v našem článku na pokračování je čakra třetí: solar plexus. V sanskrtu je nazývána Manipúra, pojí se s ní slabika RAM a její název se skládá z: mani = klenot, pur = místo, město. Překládá se jako: „město drahokamů“ nebo „třpytivý klenot“.
Tato čakra se nachází v oblasti solar plexu, uprostřed břicha za pupkem. Je spojena s egem a s pocity autonomie. Jejími tématy jsou osobní moc a vůle. Učí nás vyjadřovat individualitu. Je-li správně otevřená, manifestujeme pocity sebedůvěry a sebeúcty. Nadměrně otevřená třetí čakra vede člověka k projevům pevné vůle, která je však spíše nepružná a nepřizpůsobivá než silná. Lidé s nadměrně otevřenou třetí čakrou bývají agresivní, využívají metod zastrašování a mají potřebu „ukázat se“. Blok ve třetí čakře se projevuje obětavostí, která je motivována spíše pocitem studu a osobní neschopnosti a bezcennosti než skutečnou oddaností či nesobeckou láskou.
Zdravé sebevědomí a sebejistota jsou další perly manipúry. Dokud je v sobě neobjevíme, budeme se stále trápit tím, že nás nemá nikdo rád, budeme se bát, že v tom nebo v onom selžeme, že onemocníme, že umřeme a podobně. Mnohé úzkosti jsou způsobeny blokádou v manipúře.
Manipúra je propojena s psychikou. Právě psychické problémy vyvolávají nezřídka potíže s trávením. U některých lidí se to projevuje tak, že při větším stresu dostanou průjem. Působení manipúry na psychické úrovni můžeme přirovnat ke krbu. Přiložíme-li do krbu dřevo, plamen oživne a pak uhasíná postupně s tím, jak dřevo stravuje. „Palivem“ pro trávicí oheň je konzumovaná potrava. Podobně jako špatné dřevo špatně hoří, produkuje i nekvalitní strava málo energie a nepřispívá ke zdraví. Dobrý krb vydává dlouho teplo i poté, co dřevo dohoří. Špatný krb pořádně nehřeje, a jakmile dřevo dohoří, vychladne. Když tato čakra nerozdělí řádně energii z potravy, cítíme se unavení, vyčerpaní, nemocní. Naopak fungující Manipúra dodá tělu dostatek energie, i když jíme a spíme málo.
Živlem Manipúra čakry je oheň. Afirmací Manipúra čakry je: “Mám právo jednat, mám právo následovat svou cestu”.
Zvířetem přiřazeným k této čakře je beran, ohnivé, vitální zvíře. V zobrazení Manipúra čakry nalézáme lotosový květ s deseti okvětními plátky, kterým odpovídá deset prán, životních sil, jež řídí a vyživují všechny funkce našeho těla. Probuzení této čakry s sebou nese osvobození od negativních energií, pročištění a posílení kvality životní síly.
Barva, která se s touto čakrou pojí, je žlutá (někdy se uvádí i žlutooranžová), barva čistého plamene, který obsahuje světlo a energii a spaluje veškeré nečistoty. Symbolem této čakry je trojúhelník směřující špicí dolů. S tímto symbolem jsme se setkali i v Múládháře (1. čakře). Špice dolů značí nárůst a vývoj. Trojúhelník postavený na špici představuje rovněž plamen Manipúry plápolající do výšky a do šířky.
Zdroje: Biff Mithoefer, Jin jóga; www.yogatime.tv; www.joga.cz