Hamsa – ruka Fátimy

Hamsa – ruka Fátimy

Hamsa nebo také „Fátimina ruka“ (či „Ruka Fátimy“) nebo „Ruka Marie“, je energeticky mocný ochranný symbol, představuje božské vedení, ukazuje správný směr, dodává sebevědomí, zbavuje strachu, chrání před neštěstím, ochraňuje slabé a nemocné. Ruce, které žehnají, léčí, tvoří, láskyplně objímají a hladí, jsou spojené se srdcem, jsou nástrojem universální životní síly a magické moci.

Tento symbol je oblíbený zejména v oblasti Středního východu a severní Afriky, kde bývá běžně využíván jako šperk či jako ozdoba na zeď. Zobrazuje dlaň pravé ruky, což bylo v mnoha společnostech během historie považováno za znamení ochrany. Hamsa má tedy ochraňovat především před uhrančivým pohledem. Proto bývá tento amulet v některých případech ozdoben okem. V arabštině označuje výraz „hamsa“ nejen číslici 5, ale také pět prstů na ruce.

Historie symbolu

Počátky používání amuletu spadají až do časů starověké Mezopotámie (dnešní Irák). Dlaň pravé ruky jako všeobecný ochranný znak nacházíme mezi mezopotámskými artefakty, na amuletech sumerské bohyně plodnosti, lásky, pohlavního života a války Ištar/Inanny.

K dalším symbolům božské ochrany, jejichž základem je ruka, patří Venušina či Afroditina ruka (nebo také Mariina ruka). Jejich úkolem bylo chránit ženy před uhranutím, podporovat plodnost, laktaci a napomáhat zdravému těhotenství.

Ve vyobrazení ruky Fátimy bývá uprostřed posvátné dlaně symbol lidského oka, který odkazuje k božské prozřetelnosti a intuici.  Tvar ruky má dvojí provedení, pokud jsou tři vztyčené prsty u sebe – symbolizují a přitahují štěstí. Pokud jsou prsty odtažené od sebe, jde o amulet odrážející negativní energie. Tento talisman slouží také jako ochrana proti případnému uhranutí. Jméno Fatima znamená: „Ta, která říká pravdu“, „Ta, se kterou hovoří andělé“, „Dáma z nebes“, nebo jednoduše: „Oddělená“. To znamená: chvályhodná, oddělená od nečistot. Jedná se o jméno symbolizující duševní čistotu, spokojenost, dobro a požehnání.

Zdroje: www.pixabay.com; https://www.psychologiechaosu.cz/talisman-pro-stesti-ruka-fatimy/; https://cs.wikipedia.org

Close Menu