Snít či bdít aneb význam spánku v našem životě

Snít či bdít aneb význam spánku v našem životě

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. Spánková deprivace pak může způsobovat ztrátu bdělosti a pozornosti během dne, narušuje se spánkový rytmus – což znamená, že se nám obtížněji usíná, anebo se budíme uprostřed noci. Jaký je význam spánku, jak ho můžeme zlepšit a jaké kameny pomáhají k zdravému a hlubokému spánku? To je hlavní téma čísla našeho časopisu. 

Význam spánku

Spánek je všelék. Je to hlavní univerzální poskytovatel zdravotní péče – ať už jde o jakýkoli fyzický nebo duševní problém, spánek vám vždycky dokáže něco předepsat. Spánek není absence bdělosti. Je mnohem víc. Noční spánek je neskutečně komplexní, metabolicky aktivní a záměrně uspořádaná řada jedinečných fází.

Na spánku v obrovské míře závisí nespočet mozkových funkcí. Žádný z druhů spánku neumí sám zajistit všechny. Každá spánková fáze má v různou noční dobu různé prospěšné účinky na mozek. Z toho vyplývá, že u žádného z typů spánku nelze říct, že by byl lepší než ostatní. Ztratíte-li kterýkoli z nich, podepíše se na to na vašem mozku. Mluvíme zde o fázích spánku, více se o nich dočtete v knize Matthewa Walkera: Proč. spíme (brzy bude tady na blogu v rámci Knižního okénka).

Nejpůsobivější výhodou spánku pro mozek je jeho přínos pro paměť, jemuž se věnuje spousta vědeckých studií. Spánek už mnohokrát dokázal, že funguje jako vynikající podpůrný prostředek paměti. A to jak před učením, kdy připravuje váš mozek na ukládání nových vzpomínek, tak po učení, kdy novou látku upevňuje a zamezuje zapomínání. 

6 tipů pro lepší spánek (1. část)

Podíváme se na seznam šesti tipů pro lepší spánek, následovaný doporučením na drahé kameny, které se hodí do ložnice. Tento seznam by jistě mohl být delší, více se však tomuto tématu budeme věnovat v dalším článku na blogu. 

1. Dodržujte pravidelný spánek

Toto se asi lehce řekne, ale je mi jasné, že to není úplně snadné. Zkuste ale chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Lidé jsou od přírody nastavení jako vyznavači návyku, a proto se obtížně přizpůsobují změnám ve vzorech spánku. Víkendové dospávání nám ale nikdy plně nenahradí nedostatek spánku nahromaděný během týdne, jen nám ztíží pondělní vstávání. Zkuste si nastavit tzv. „usínák“ – tj. nastavit si budík na dobu, kdy půjdeme spát. 

2. Cvičení

Cvičení je skvělé pro náš zdravotní stav, ale není vhodné příliš pozdě večer. Snažte si každý den dopřát minimálně třicet minut pohybu, ale nikdy ne později než dvě až tři hodiny před spaním.

3. Vyhněte se kofeinu a nikotinu

Káva, Coca cola, určité druhy čajů a čokoláda obsahují stimulant kofein, jehož účinky mohou úplně vyprchat až za osm hodin. Šálek kávy v pozdním odpoledni vám tedy může znesnadnit usínání. Nikotin funguje také jako stimulant, proto kuřáci pod jeho vlivem spí velice lehce. Kuřáci se pak ale budí časně zrána kvůli abstinenčnímu příznaku závislosti na nikotinu. Z vlastní zkušenosti mohu velice doporučit bylinkový čaj před spaním – můj neoblíbenější je meduňkový čaj, velmi vhodný je i heřmánek.

4. Nepožívejte alkohol před spaním

Alkoholický šláftruňk před spaním vás sice může uvolnit, ale nadměrné užívání vás připravuje o hlubokou fázi spánku a udržuje vás jen v lehčích fázích spánku. Nadměrná konzumace alkoholu může navíc přispívat k potížím s dýcháním během noci. Vedle toho se často stává, že se člověk po nadměrné konzumaci alkoholu budí v noci, když účinek alkoholu vyprchá. 

5. Strava

Vyhněte se porcím těžkých jídel a nápojů pozdě v noci. Lehčí svačina není na škodu, ale vydatné jídlo může tělo zaměstnat nadbytečným trávením, které bude narušovat spánek. Nadměrné požívání tekutin pak může v průběhu noci způsobit časté vstávání kvůli močení. 

6. Užívání léků

Je-li to možné, vyhněte se užívání léků oddalujících nebo narušujících spánek. Určité běžně předepisované léky (na srdeční obtíže, krevní tlak nebo astma a také běžně dostupné bylinné přípravky proti kašli, nachlazení a alergiím) mohou narušovat přirozený spánek. Máte-li problém se spaním, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem a zeptejte se, jestli vaše léky nepřispívají k nespavosti. Pokud ano, zeptejte se, zda je můžete brát v jinou denní dobu nebo v podvečer. 

Základní kameny pro zlepšení spánku

  • Růženín – položený v ložnici přináší klidný
    a posilující spánek.
  • Ametyst – tento kámen uklidňuje a přispívá ke kvalitnímu a hlubokému spánku.
  • Turmalín skoryl – spolu s růženínem je skoryl rovněž vhodným kamenem pro ložnici, kde soustavným čištěním celého prostoru napomáhá našemu zdravému spánku.

 

Pokud byste si rádi pořídili kameny vhodné pro zlepšení spánku, tak se můžete podívat na náš eshop na tomto odkazu (otevře se v novém okně) 🕉

Pokračování článku najdete na tomto odkazu  🌸

Zdroje: Josef Pavel Kreperát, Skrytá moc drahých kamenů; Margaret Ann Lembo, Základní kniha krystalů, minerálů a drahých kamenů; Cassandra Eason, Léčivá síla minerálů; Matthew Walker, Proč spíme?; www.pixabay.com.

Napsat komentář

Close Menu