Palo Santo – posvátné dřevo

Palo Santo – posvátné dřevo

Palo Santo (Bursera graveolens) je posvátný strom, který roste v oblasti Jižní Ameriky. Staří Inkové používali kouř z tohoto dřeva k očistě duše a k ochraně před negativními vlivy. Používali tato dřívka při obřadních rituálech, kdy šaman nejdříve nechal prostory vykouřit a teprve poté mohl rituál začít. Pomocí vonných dřívek se také zbavovali zlých duchů a různých onemocnění.

Detail stromu Bursera graveolens, zdroj: www.earth.com

Vonné špalíky Palo Santo provoní vaše obydlí příjemně sladkou vůní, která má uklidňující a uvolňující účinky. Dřevo má sladce kokosovou, pryskyřičnatě dřevitou vůni s jemnými tóny exotického ovoce.

Kromě obřadních rituálů má však tato vůně i široké spektrum zdravotních výhod. Níže se podíváme na účinky vůně Palo Santo podrobněji (srov. článek na www.pythos.com):

1. Posiluje imunitu

Palo Santo stimuluje imunitní systém a detoxikuje tělo, a to buď prostřednictvím inhalace nebo při topickém použití (tedy indikací oleje na pokožku v maximálně 3,4 % ředění). Lze jej užívat i vnitřně (1-2 kapky oleje na šálek čaje).

2. Mírní chronickou bolest

Jako látka působící na nervová zakončení, může tento esenciální olej uklidnit křeče. Vliv má i na další poruchy související s nervovým systémem. To může pomoci zlepšit spánek a náladu, stejně jako uklidnit chronickou bolest svalů, kostí a nervů.

3. Péče o kůži

Jak stárneme, elastin v naší kůži se začíná rozpadávat, což vede k ochabování kůže a k vráskám. Nicméně výzkum ukázal, že složky v esenciálním oleji Palo Santo mohou inhibovat (snižovat aktivitu) enzym elastázu, který je zodpovědný za rozbití elastinu v naší pokožce. To může pomoci zpevnit pokožku, zatímco ostatní antioxidanty v tomto oleji stimulují růst nových kožních buněk a minimalizují tak další známky stárnutí, například stařecké skvrny.

4. Zlepšuje spánek

Sedativní účinky Palo Santo jsou dobře známy, takže vůně nebo přímo použití malého množství esenciálního oleje naředěného olejem nosným na hrudi nebo krku před spaním, pomáhá k uklidnění. To může přispět k nepřerušovanému a klidnému spánku, stejně jako k odpočatému pocitu po probuzení.

5. Alergie

Podle studií může Palo Santo optimalizovat imunitní systém a zabránit zbytečným alergickým reakcím. Pravidelná inhalace této vůně může omezit sezónní alergické reakce a inhibovat uvolňování histaminů v těle.

6. Čištění vzduchu

Hořící Palo Santo bylo používáno k čištění domů, pokojů, duší a těl po tisíce let. Tato vůně ale také může eliminovat bakterie a viry, stejně jako nepříjemné pachy.

7. Účinný repelent

Hmyz, třeba komáři, shledávají zápach Palo Santo obzvláště nepříjemným a vyhýbají se mu za každou cenu. Rozptýlení této vůně v celém domě vás proto může chránit před nepříjemným hmyzem v létě.

Jak se používá Palo Santo

Použití je stejné jako u vonných tyčinek, jen necháte dřívko chvilku déle v plamenu. Doporučuje se zapálit jej nad svíčkou, sfouknout a poté nechat proudit vonný kouř, můžete s ním chodit a vykuřovat různé místnosti.

Také s ním můžete “ofouknout” sebe nebo jiného člověka a očistit tak tělo od negativních energií. Je potřeba dřívko častěji zapálit, protože kouř se přestane brzo uvolňovat. Kouř, který je duchovní, má bílou barvu.

Palo Santo najdete na našem e-shopu na tomto odkazu 🕉

(otevře se v novém okně) 

Close Menu