Krční čakra: Višuddhi

Krční čakra: Višuddhi

Další čakra, na kterou se blíže podíváme v našem článku na pokračování je krční čakra. V sanskrtu je nazývána Višuddhi. S touto čakrou se pojí slabika HAM (což znamená „já (jsem)“) a její název dá přeložit jako: viš – nečistota, jed; šuddhi – očista, pročišťování.  

Tato čakra leží v oblasti hrtanu. Jejími tématy jsou komunikace a sebevyjádření. Jestliže je tato čakra zdravě otevřená, máme přístup ke svému hlasu: jsme schopni vyslovit svou vlastní pravdu. Pátá čakra má vztah ke všem formám sebevyjádření, jak prostřednictvím mluveného projevu, tak prostřednictvím jiných kreativních prostředků.

Zablokování páté čakry se projevuje neschopností správným způsobem poskládat slova a vyjádřit se. Lidé se zablokovanou pátou čakrou umí hovořit o bezpodstatných věcech, avšak o tom, co považují za svou vnitřní pravdu, mluvit nedokáží. Někteří lidé nejsou schopni komunikovat vůbec. Jestliže je čakra Višuddhi nadměrně otevřena, člověk bez ustání mluví a používá řeč jako mechanismus k ovládání druhých. Nadměrná hovornost působí jako obrana a je možností, jak se vyhnout odkrytí skutečných citů.

Každou myšlenku a každý pocit bychom měli s jasným vědomím profiltrovat. Ve spodních čakrách jsme řízeni převážně pocity. Teprve ve v krční čakře si začínáme své pocity a přání plně uvědomovat, přesně artikulovat a zároveň se je zde učíme kontrolovat. Současná společnost, v níž se rozpadají tradiční rodiny a partnerské vztahy, je plná uzlů, trhlin, ran a jizev. Jak zabránit ustavičnému zraňování? Tím, že se vynasnažíme rozumět, chápat, odpouštět a dávat. Pochopit a dát jsou dvě křídla jednoho ptáka, který letí k nebi. Chápejte city, bolesti a život ostatních živých tvorů. Odpouštějte, dávejte volnost, svobodu, právo, jas, lásku, pokoru, vřelost, ochranu, pomoc a dobré myšlenky.

Pataňdžali říká, že moudrý člověk přesně formuluje svá slova dříve, než je vysloví, a proto si může předem uvědomit jejich dopad. Schopnost uvědomovat si slova už v předchozí, čtvrté, čakře je velice vzácná
a cenná. Slova mají nesmírnou moc a působí i tehdy, když jsme jejich účinek nezamýšleli. Slovem můžeme těžce zranit ostatní i sami sebe. Proto je lépe mluvit méně a zvažovat slova jak v srdci, tak ve Višuddhi. Není těžké nacházet příjemná a krásná slova pro přítele, ale věnovat vlídné a přátelské slovo někomu, kdo naším přítelem není, je velké umění a ctnost.

Afirmací páté čakry je: „Mám právo mluvit a být vyslechnut/a“. Barva Višuddhi čakry je světle modrá. Prvkem Višuddhi je ÁKÁŠA (prostor). Prostor poskytuje možnost k rozprostranění.

Višuddhi

Ústředním symbolem Višuddhi čakry je mírumilovný bílý slon. V Indii je slon symbolem štěstí, bohatství, síly, moudrosti, čistoty, jasu. Bůh se sloní hlavou, Ganéša, je nesmírně uctívaný. Ganéša přináší lidem štěstí, moudrost, blahobyt.

Višuddhi

Čakra Višuddhi se zobrazuje jako lotosový květ s šestnácti okvětními plátky. Ty představují šestnáct siddhi (nadpřirozených sil), které v sobě může člověk rozvinout pomocí jógových cvičení. Číslo šestnáct ale představuje také šestnáct dní, kdy měsíc dorůstá do úplňku, popř. může také souviset s šestnácti samohláskami sanskrtské abecedy, neboť je tato čakra centrem zvuku. Čakra Višuddhi je brána, skrze níž můžeme projít do vyšší roviny vědomí. Je to hranice mezi fyzickou a astrální úrovní, mezi vědomím a nadvědomím. Překročíme-li ji, otevře se před námi prostor poznání a jasného vědomí.

Zdroje: Biff Mithoefer, Jin jóga; www.yogatime.tv; www.joga.cz

Napsat komentář

Close Menu