Čakra třetího oka: Ádžňa

Čakra třetího oka: Ádžňa

Předposlední čakrou v tomto článku na pokračování  je čakra šestá, čakra třetího oka. V sanskrtu je nazývána Ádžňa. S touto čakrou se pojí slabika KŠAM nebo OM a její název dá přeložit jako: pokyn, poznání, vědění, moudrost

Tato čakra leží uprostřed čela mezi obočím. Mezi její témata patří jasnost vidění, vhled, vize a představivost. Je-li čakra Ádžňa otevřená, jsme schopni vidět věci takové, jaké opravdu jsou. Jsme schopni strhnout závoje, jež nám zastírají jasný pohled. Filtry, přes které tak často pohlížíme na svět, nám předala naše rodina a kultura a některé jsme k nim přidali i my sami.

Jasnost šesté čakry se může projevovat na fyzické úrovni, kde nám umožňuje vidět to, co před námi ve fyzické rovině skutečně je. Díváme se nezaujatě, bez kladných i záporných předsudků, které v sobě většinou nosíme. Otevřená šestá čakra nám umožní vidět rovněž astrální rovinu a kauzální úrovně. V těchto rovinách se rozvíjí naše představivost, vhled, intuice a jasnovidnost. Díky otevřené šesté čakře můžeme spatřit vizi svého osobního života. Jsme-li v této čakře zablokovaní, popíráme to, co vidíme. Odmítáme přijmout svou představivost a nemůžeme uvěřit, že věci mohou být jiné, než jak je vnímáme my. Ádžňa čakra je spojena nejen se schopností vidět věci takové, jaké jsou, ale též se schopností vidět, jak by se daly dělat lépe. Je-li zablokovaná, nedovolí nám otevřít se možnosti takové změny.

Nadměrně otevřená šestá čakra vede k deziluzím. Bláhově považujeme fantazii za realitu, ztrácíme schopnost rozlišovat mezi tím, co vidíme, a tím, co si představujeme. Archetypem čakry Ádžňa je Prorok neboli Vizionář. Je to ta část naší bytosti, která dokáže vidět dění na všech úrovních. Nechává naše pozorovací schopnosti a intuici, aby nás vedly k pravdě. Negativním archetypem této čakry je Intelektuál. Popírá svou přirozenou intuici a vidí skutečnost jen v úzkých mantinelech společenských direktiv. Démonem čakry Ádžňa je iluze.

Afirmací šesté čakry je: „Mám právo a schopnost vidět jasně.“ Barva Ádžňa čakry je tmavě modrá – indigo. Prvkem Ádžňa čakry je jemnohmotná energie.

Ádžňa

Ústředním motivem na vyobrazení čakry je šiva lingam, symbol tvůrčího vědomí. V této čakře, stejně jako v čakrách následujících, se již nevyskytuje žádný zvířecí symbol, neboť od tohoto stupně existují pouze čisté lidské a božské vlastnosti.

Čakra třetího oka

Čakra Ádžňa se zobrazuje jako lotosový květ s dvěma okvětními plátky. Tyto dva okvětní plátky symbolizují, že na tomto stupni vědomí se vyskytuje „už jen dvojí“: átmá (Já) a paramátmá (Bůh). Jiný výklad uvádí, že tyto dva okvětní plátky představují: GU (temnotu) a RU (světlo). Tedy dvě slabiky, z nichž sestává slovo GURU – mistr. Božstvem ádžňá čakry je Šiva a Šakti, propojení v tělesné podobě. Je to výraz sjednocení vědomí a přírody, které však ještě zcela nesplynuly v úplnou jednotu.

Zdroje: Biff Mithoefer, Jin jóga; www.yogatime.tv; www.joga.cz

Napsat komentář

Close Menu